Poliüretan ürünler yapı sektörünün ısı yalıtımı ihtiyacını karşılıyor

Sınırlı kaynakları ve yenilenmesi bakımından dünyamızın en çok zorlandığı konular arasında enerji ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle ısı yalıtımı gelecekte yaşanabilir bir dünya için son derece kritik bir role sahip. Flokser Kimya’nın geliştirdiği poliüretanlar, hafifliği, mimariye kolay uyumu ve dayanıklılığı ile yapı sektöründe yüksek performans yalıtım sağlarken, ısınma maliyetlerinde tasarruf, çevreye daha az karbondioksitin salınmasına yardımcı oluyor.

Türkiye’nin bakanlık onaylı ilk özel poliüretan Ar-Ge merkezine sahip şirketi Flokser Kimya, ürünleriyle enerjimizi ve dünyamızın geleceğini koruyor. Ürünleriyle birçok sektörün gelişimine katkı sağlayan Flokser Kimya’nın sunduğu poliüretanlar, yapı sektöründe ısı yalıtımının gerektirdiği performansı karşılarken, çevreye ve enerji harcamalarına olumlu etkileriyle de dikkat çekiyor.

Mükemmel yanmazlık performansı sergiliyor

Poliüretan köpük (PUR) ve poliizosiyanürat köpük (PIR), izosiyanat (MDI) ve poliol karışımı olmak üzere iki ana bileşenden oluşan poliüretanlar, yapı sektörünün ihtiyacını karşılayan en iyi yalıtım malzemeleri arasında yer alıyor. Hafifliği, modern mimariyle uyumu, dayanıklılığı ve çok yönlü özellikleriyle, sandviç panel ve sprey uygulamalarda çokça tercih edilen poliüretanlar, yüksek performanslı yalıtım malzemesi olarak yapılarda enerjinin doğru kullanılmasını sağlıyor. PIR yalıtım ürünleri içerdiği özel katkılar sonucunda mükemmel yanmazlık performansı sergiliyor.

Karbondioksit salınımını azaltıyorlar

Poliüretan köpük (PUR) ve poliizosiyanürat köpük (PIR) yapılar, kapalı hücre yapıları sayesinde diğer ısı yalıtım malzemelerinden çok daha iyi lambda (ısı yalıtım faktörü) ile yüksek ısı yalıtımı sunuyor. PUR / PIR sert köpük sistemlerinin sahip olduğu yüksek ısı yalıtım performansı, ısıtmanın yanı sıra soğutma masraflarını düşürürken, ısınma için kullanılan kaynakların neden olduğu CO2 salınımlarının da azaltılmasına yardımcı oluyor.

Faklı yanmazlık ve ısı yalıtım değerleriyle alanın ihtiyacı karşılanır

Yapı sektöründe kullanılabilen bir diğer ısı yalıtım ürünü sprey poliüretan köpükler ise yüksek basınçlı sprey köpük makineleri ile uygulanan, hızlı kürleşen ürünler arasında yer alıyor. Sprey poliüretan ürünler çeşitlerine göre farklı basma mukavemeti, ısıl iletkenlik, yanmazlık ve serbest yoğunluk değerleri bulunuyor.

Yapı sektörünün farklı alanlarında kullanılıyor

İhtiyaca göre farklı özellikler göstererek tüm talepleri karşılayabilen, poliüretan sistemler, yapı sektörünün yanı sıra fabrikalardan alışveriş̧ merkezlerine, soğuk oda depolarından prefabrik yapıların çatı ve cephe kaplamalarına kadar yapı sektörünün birçok alanında kullanılabilir. Flokser Kimya’nın şişirici ajan içeren formülasyonları, yeni nesil ve çevre dostu olmasının yanı sıra HCFC gazı da barındırmıyor.